Agawy – podstawy uprawy w donicach i na otwartej przestrzeni

0
Agawy – podstawy uprawy w donicach i na otwartej przestrzeni

Charakterystyka agawy

To botaniczny sukulent liściowy, do którego zalicza się nieco ponad sto gatunków. Po ich odkryciu i przybyciu do Europy początkowo sadzono je w parkach i ogrodach. Ze względu na swoje walory dekoracyjne i łatwość uprawy stały się niezwykle popularne jako rośliny doniczkowe. Agawy są bardzo wytrzymałe, gdyż wodę magazynują w swoich mięsistych liściach. Pokrywa je wosk oraz drobne włoski, które zapobiegają wysuszeniu przez wiatr.

Stanowisko i podłoże sprzyjające uprawy agawy w doniczce

Większość gatunków i odmian nie wykazuje odporności na mróz, dlatego w tym okresie powinny być przechowywane w ciepłych pomieszczeniach. Z tego powodu warto agawę posadzić do doniczki lub pojemnika, dzięki czemu transport rośliny będzie łatwiejszy. Wspomniany sukulent wymaga dużego nasłonecznienia oraz z upływem lat coraz większej przestrzeni. Do ziemi w doniczce należy domieszać jedną trzecią piasku. Ze względu na regularny wzrost rośliny należy ją systematycznie przesadzać.

Agawa hodowana na otwartej przestrzeni

Pochodzą z pustynnych regionów, dlatego nie potrzebują obfitego podlewania. Jednak bryła korzeniowa wymaga nieco wilgoci, ale wierzchnia warstwa przed kolejnym podlewaniem powinna być przeschnięta. Jeśli agawa posiada nienaturalnie żółtą barwę, to oznacza, że podlegała nieodpowiedniej pielęgnacji. Najczęstszą przyczyną takiej sytuacji jest jej zbyt mocne podlewanie. Przy odcinaniu uszkodzonych liści należy uważać, aby nie naruszyć głównej łodygi.