Dobry weterynarz to przyjaciel zwierząt

0
Dobry weterynarz to przyjaciel zwierząt

Jakie cechy musi mieć dobry weterynarz? Oprócz tego, że powinien być kompetentnym fachowcem, musi po prostu lubić zwierzęta. Powinien mieć coś, co potocznie nazywa się podejściem do zwierząt. I to bez względu na fakt, czy jego pacjentem jest pies, kot, świnka morska czy koń. Obserwujmy, jak lekarz radzi sobie z pacjentami. Jeśli boi się dużego psa lub nie umie utrzymać kota na stole, lepiej zmieńmy lecznicę. Dobry lekarz musi też lubić ludzi. Właściciele zwierząt mają zwykle bardzo emocjonalne podejście do swoich pupili, zwłaszcza w chwilach, gdy zwierzę niedomaga i potrzebna jest interwencja weterynarza.

Wiedza i pewna ręka

Dobry weterynarz musi mieć szeroką wiedzę o anatomii poszczególnych gatunków zwierząt, chorobach, na które mogą zapaść i sposobach ich leczenia oraz pielęgnacji. Musi mieć także pewną rękę. Przyda się to podczas zabiegów chirurgicznych, Dobry weterynarz musi również posiadać wiedzę potrzebną do badań laboratoryjnych, wydawania recept i dawkowania leków.

Odporność na stres

Dobry weterynarz musi też być człowiekiem o mocnej konstrukcji psychicznej, odpornym na stres. Bo pracuje z pacjentami, którzy niejednokrotnie bywają agresywni, a prawie zawsze przestraszeni. Na tyle, że agresją reagują na próbę zbliżenia. Dobry weterynarz powinien być odporny na stres z jeszcze jednego powodu. Do jego zadań należy nie tylko ratowanie, ale również podejmowanie decyzji o usypianiu zwierząt, gdy nie ma nadziei na wyleczenie.