Fazy rozwoju psa

0
Fazy rozwoju psa

Każdy pragnie wychować szczeniaka jak najlepiej. W końcu dobrze wychowany pies jest prawdziwym przyjacielem człowieka.

Natura psa jest czysto agresywna. Niestety, ale nie ma co się oszukiwać. Są to drapieżniki. Czasem o tym zapominamy oglądając filmy, na których psy są prawdziwymi przyjaciółmi i nie ujawniają swojej groźnej natury. Bardzo łatwo wówczas wychować nieposłusznego psiaka, który stanowi zagrożenie nie tylko dla obcych, ale także dla własnej rodziny. Istotne jest, aby od najmłodszych lat wychowywać psa jak najlepiej i zgodnie z przyjętymi zasadami.

Charakter psa kształtuje się najintensywniej w okresie szczenięcym. Dlatego ważne jest, aby właściciel miał właściwy wpływ na wychowanie psa. Wpływ na rozwój psa mają geny, jak i środowisko, w którym przebywa.

Fazy rozwoju psa

Pierwsza faza rozwoju psa trwa od 0 do 13 dnia życia. Jest to faza niemowlęca. W tym okresie rozwijają się zmysły szczenięcia. Pies uczy się, że pełzając po ścianach pudełka nie wydostanie się z niego. Zakończy się to tylko jego upadkiem. Wpadanie szczeniąt na siebie jest wstęp do ich późniejszej zabawy i jest niezwykle wartościowy.

Faza psiej socjalizacji trwa od 14 do 49 dnia życia. Ważne jest, aby w tej fazie szczeniak miał zapewnioną właściwą opiekę ze strony matki. Powinien czuć się bezpiecznie. Powinien również mieć dobry kontakt z człowiekiem. Tocząc improwizowane walki uczą się regulować siłę ugryzienia. Nie bez potrzeby zęby mleczne są ostre jak igły – głośny pisk ugryzionego w ucho brata i jego odgryzienie jest sygnałem dla gryzącego, że chwyt był za mocny. Istotne jest, aby szczeniak pozostawał do zakończenia tej fazy rozwoju z matką. Suka uczy swoje dzieci właściwego zachowania w stosunku do innych psów, dyscyplinuje je i pokazuje, jakie jest znaczenie hierarchii w stadzie.

Od 12 do 16 tygodnia życia trwa faza ustalania hierarchii, w której szczeniaki stają się podrostkami. W tej fazie ważne jest, aby właściciel nie przymykał oka na drobne przewinienia psa. Jeżeli pies nauczy się, że może gryźć pantofle, będzie to robił później przez cały czas.

W wiek dojrzały piec wchodzi między 1 a 4 rokiem życia.

LEAVE A REPLY