Jak odmłodzić byliny?

0
Jak odmłodzić byliny?

Odmłodzenie bylin jest przede wszystkim przydatne, kiedy chcemy je rozmnożyć. Wystarczy podzielić starą kopkę na mniejsze części i rozsadzić je w różnych miejscach w ogrodzie, a uda się osiągnąć efekt, o jaki nam chodzi.

Byliny są bardzo cennymi roślinami w każdym ogrodzie. Przez wiele lat mogą pozostać w jednym miejscu i równie dobrze wyglądają. Stanowią niezaprzeczalną ozdobę i pozwalają na piękne komponowanie rabat. Nie wszystkie gatunki bylin są jednak oczywiście trwałe. Niektóre po latach wymagają odmłodzenia, jednak nie będziemy mieli z tym żadnych problemów. Pozostawione same sobie, po pewnym czasie zużywają składniki pokarmowe z gleby, zaczynają się wypiętrzać, słabiej rosną, tracą ładny pokrój lub nawet całkowicie zamierają, dlatego warto wiedzieć, które z nich trzeba systematycznie odmładzać. Aby zabieg mógł pozwolić na uzyskanie odpowiednich efektów, powinien być wykonany we właściwym terminie i przy użyciu odpowiednich preparatów. Wtedy na pewno uda się odmłodzić byliny i właściwie je rozczłonkować.

Kiedy można odmładzać byliny?

Byliny wieloletnie można odmładzać w wyznaczonych terminach. Wiosną można dzielić rośliny, które kwitną latem lub jesienią. Do takich bylin należą dzwonki karpackie, jeżówki, rudbekie, astr. Późnym latem oraz wczesną jesienią można dzielić gatunki kwitnące na wiosnę. Są to na przykład orliki.

Do najbardziej krótkowiecznych bylin zaliczają się przede wszystkim jeżówki, nachyłki, kosaćce, dzwonki karpackie, naparstnice, astry krzaczaste, łubiny trwałe, miechunki rozdęte i goździki. Trzeba je odmładzać co 3-4 lata, a więc będzie przy nich trochę pracy. Nieco dłużej na jednym stanowisku mogą pozostać: żurawki, rudbekie, zawciągi nadmorskie, omiegi wschodnie orliki ogrodowe, kocimiętka Fossena, astry gawędka, aster nowobelgijski. Nimi należy zajmować się co 5-6 lat.

Zdecydowanie jeżeli tylko będziemy pamiętali o właściwej pielęgnacji i dzieleniu bylin, będą one mogły być niewątpliwą ozdobą dla naszego ogrodu. Zapewnią właściwy wygląd i sprawią, że ogród będzie się prezentował tak, jak powinien.

LEAVE A REPLY