Jak koty widzą świat?

0
Jak koty widzą świat?

Koty choć żyją razem z nami w domu widzą świat zupełnie inaczej niż my. Warto zastanowić się, jak bardzo różnimy się od kotów.

Koty widzą świat mniej wyraźnie niż my. Dostrzegają również mniej szczegółów niż człowiek. Nie można jednoznacznie stwierdzić, jakie kolory widzą. Jednak na pewno świat, który widzą jest zamglony, lekko bezbarwny i niewyraźny. Nie zastanawiają się one nad szczegółami życia, ale nad swoim ruchem. Koty doskonale widzą w nocy. Jest to dla nich doskonałe środowisko życia, tak jak dla nas dzień. Oczywiście nie można powiedzieć, że koty widzą w całkowitych ciemnościach. Mogą poruszać się po ciemku, ale to również jest zasługa innych zmysłów, jakie posiadają. Widzenie w nocy przez koty jest możliwe wtedy, gdy jest przynajmniej minimalne światło.

Przez długi czas naukowcy uważali, że koty widzą świat tylko szary i biały. Dziś wiadomo, że to nie do końca prawda. Koty widzą kolory, ale w inny sposób niż my. Liście leżące na ziemi nie są dla niego nasycone barwami jesieni, a owoce nie są soczystej barwy. Przekładając to na nasze odczuwanie, kot widzi świat depresyjny, szary i przygnębiający. Koty w dzień czują się zabłąkane i mają wtedy lekkie problemy z poruszaniem się.

Istotne jest także to, że koty w ogóle nie widzą koloru czerwonego. Dlatego też, na pewno kot nie będzie reagował żywiołowo tylko dlatego, że rzucamy mu czerwoną piłkę. Po prostu będzie zainteresowany tym, że ona się porusza. Wpływu na to nie będzie miał jednak jej kolor.

Ważnym zmysłem u kota jest węch. Poruszają się one w oparciu o zapachy. W związku z tym, tak istotne jest, aby ten węch był najlepszy z możliwych. To zapach skłania je, aby udały się do danego miejsca. Mówi się nawet czasem, że kot je nosem, ponieważ najpierw wącha jedzenie, a dopiero później je spożywa. Co ciekawe, koty na podstawie zapachu rozpoznają obecność innego osobnika. Zapachem też oznaczają swoją obecność. Dzieje się to wtedy, kiedy ocierają się o nas, najpierw pyszczkiem, a potem resztą ciała. W związku z tym węch jest dla nich bardzo ważny.

LEAVE A REPLY