Kiedy i jak należy sadzić róże?

0
Kiedy i jak należy sadzić róże?

Jesień jest najlepszym czasem na sadzenie róż. Jak należy przygotować miejsce o uprawy i co powinniśmy wiedzieć na temat tej rośliny, aby mogła rozwijać się prawidłowo?

Najlepiej zacząć sadzić róże w połowie października. Jest to czas na sadzenie roślin z odkrytym systemem korzeniowym. Jeżeli zdecydujemy się na zasadzenie róż w tym terminie, szybciej się ukorzenią i wcześniej rozpoczną wegetację na wiosnę. Można będzie cieszyć się z ich niesamowitego wyglądu znacznie wcześniej, co będzie bardzo dobrym rezultatem.

Róże najczęściej sadzi się w najbardziej reprezentatywnych miejscach ogrodu, ponieważ ich piękno jest niezaprzeczalne. Powinno być to również miejsce nasłonecznione. Warto wybrać rabatę, na której do tej pory nie były uprawiane żadne inne rośliny. W takim miejscu róże będą się najlepiej rozwijały.

Gleba pod róże powinna być przepuszczalna, niezbyt ciężka i dosyć żyzna. W takich warunkach na pewno róża będzie się właściwie rozwijała. Przy zakupie sadzonek warto zwracać uwagę na zdrowe, zielone pędy, których powierzchnia nie może być pomarszczona.

Warto także poznać technikę sadzenia krzewów z okrytymi korzeniami, ponieważ sadzi się je nieco inaczej niż te z zakrytym systemem korzennym. Wszystkie pędy oraz korzenie przycina się w przypadku takich roślin do 25 cm. Następnie należy zanurzyć roślinę na 15 minut w wiadrze z wodą. Następnie powinniśmy starannie przygotować dołek, do którego roślina zostanie włożona. Dzięki temu, będzie się ona mogła prawidłowo rozwijać, co jest przecież dla nas najważniejsze. Krzew róży sadzi się w taki sposób, aby miejsce szczepienia sadzonki znajdowało się 5 cm poniżej powierzchni terenu. Dołek zasypuje się pozostałą częścią wybranej wcześniej żyznej ziemi. Oczywiście różne należy sadzić w odpowiednich odległościach od siebie. Dzięki temu będą miały miejsce do tego, aby się rozwijać. Najczęściej sadzi się róże wielokwiatowe i wielkokwiatowe co 30-50 cm, róże parkowe co 50-150 cm, róże okrywowe co 25-50 cm, a róże pnące co 1,52 m. Pozwala to uzyskać odpowiedni efekt.

LEAVE A REPLY