Nawozy sztuczne, czyli jak zadbać o dobre plony

0
Nawozy sztuczne, czyli jak zadbać o dobre plony

Nawozy sztuczne to substancje organiczne lub mineralne, często stosowane w mieszankach, mające na celu dostarczenie roślinom dodatkowych składników pokarmowych w celu poprawy ich wzrostu, a co za tym idzie, zwiększenia obfitości i jakości plonów.

Nawozy stosowane są przez ludzkość od czasów starożytnych. Antyczni rolnicy dodawali do gleby fosforany uzyskane z kości, azot z odchodów zwierzęcych i ludzkich, potas z popiołów. Do dziś składniki te stanowią podstawę sytemu nawożenia.

Nawożenie NPK

W przeciwieństwie do nawozów jednoskładnikowych zawierające tylko jeden składnik, nawozy wieloskładnikowe, mogą zawierać ich dwa lub trzy. Nawozy dwuskładnikowe oznaczane są jako NP lub PK lub NK, a trójskładnikowe – NPK. Nawozy NPK zawierają azot, fosfor i potas. Ich przeznaczeniem jest wspomaganie wzrostu roślin uprawnych. Nawożenie NPK stosowane jest zarówno w uprawach profesjonalnych, jak i w przydomowych ogrodach. Literom towarzyszą liczby, które reprezentują odpowiednią proporcję elementów.

Nawozy granulowane

Przy nawożeniu istotny jest nie tylko skład nawozu ale również sposób jego aplikacji. Produkowane fabrycznie nawozy mogą przyjąć formę proszku albo płynu. Od pewnego czasu w sprzedaży są też nawozy granulowane. W każdym przypadku należy dobrać odpowiedni sposób aplikacji nawozu, który pozwoli w jak najlepszym stopniu odżywić uprawiane rośliny.

Ceny nawozów a wielkość upraw

Nawożenie praktykowane jest nie tylko w wysoce wyspecjalizowanym rolnictwie, ogrodnictwie czy leśnictwie, stosuje się je także przy pracach ogrodniczych na prywatnych działkach czy w ogródkach przydomowych, a nawet w hodowlach kwiatów domowych czy balkonowych.Ceny nawozów pozwalają na ich zastosowanie nie tylko w wysokoprzemysłowym rolnictwie, ale również w niewielkich przydomowych uprawach.

Sprzedaż nawozów online

Impregnaty do tkanin dostępne są w szerokim wyborze w sklepach internetowych. Kupowanie ich w sieci to prawdopodobnie najlepsza gwarancja, by do naszych rąk trafił dobrze wybrany i odpowiedni produkt. W sklepach online wybór jest zazwyczaj znacznie większy niż w sklepach stacjonarnych, konkurencyjna jest również cena. Impregnat do tkanin, jeśli zostanie właściwie wybrany, staje się gwarancją odpowiedniego zabezpieczenia tkanin i długiego ich użytkowania.

LEAVE A REPLY