Jak opiekować się papugą?

0
Jak opiekować się papugą?

Papugi to bardzo towarzystwie ptaki, ale mają one bardzo żywy temperament. Są bardzo ciekawskie i ruchliwe. Trzeba wiedzieć jak nad nimi zapanować.

Trzeba zadbać o to, aby klatka, w której mieszka papuga była wyposażona w huśtawki, karuzele oraz drabinki. Papuga będzie mogła rozładować na nich sprzętach pokłady swojej energii, które niewątpliwie w niej drzemią. Powinno się umieścić w klatce również dzwonki i lusterka. Istotne jest, aby codziennie wypuszczać papugę z klatki, ale oczywiście tylko pod nadzorem. Na pierwszy lot papudze można pozwolić po 2 tygodniach od zakupu. Wcześniej należy upewnić się czy wszystkie okna i drzwi w domu są zamknięte. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że papuga nie ucieknie.

Papuga pozostawiona w domu bez opieki może wyrządzić wiele szkód. Potrafią na przykład powyrywać wszystkie liście z kwiatów czy poprzewracać delikatne przedmioty stojące na regalach. Ptak nie może mieć dostępu do naczyń kuchennych, środków czystości, lekarstw czy wypełnionych cieczą naczyń. Należy o tym bezwzględnie pamiętać.

W ciepłe dni można wystawić klatkę z ptakiem na balkon. Trzeba jednak ustawić ją tak, aby na klatkę nie padało słońce. Ucieczka ptaka z klatki kończy się dla niego zwykle śmiercią.
Papużki nie znoszą przeciągów i jeśli są na nie narażone, łatwo zapadają na choroby układu oddechowego, które zwykle kończą się śmiercią. Istotne jest, aby przestrzegać zasad higieny w opiece nad tymi zwierzętami. Pojemniki na mieszankę ziarnistą i karmę miękką oraz poidło z wodą powinny być zabezpieczone przed zabrudzeniem odchodami. Wszelkie niedojedzone resztki pokarmu należy od razu usuwać z klatki.

W bezpośrednim otoczeniu ptaka nie należy palić papierosów ani zachowywać się zbyt głośno. W przypadku obcinania zbyt długich pazurków należy pamiętać, aby cięcia dokonywać zawsze 1-2 mm poniżej wyraźnie widocznego naczynia krwionośnego.

Stosując te wszystkie zasady można będzie zachować papudze właściwe warunki do rozwoju, z czego na pewno można będzie się odpowiednio cieszyć.

LEAVE A REPLY