Oswojenie jaszczurki – czy to możliwe?

0
Oswojenie jaszczurki – czy to możliwe?

Oswojenie jaszczurki jest możliwe, ale zależy to od jej cech, a także od gatunku, z jakim mamy do czynienia. Kontakt z jaszczurką będzie na pewno inny niż z psem lub kotem. Na pewno jaszczurka nie będzie się cieszyła z kontaktu z nami, tak jak czworonożni przyjaciele.

Zadaniem właściciela jest przyzwyczajenie jaszczurki do siebie na tyle, aby nie uciekała i nie robiła się groźna na nasz widok. Powinniśmy zrobić wszystko, aby czuła się ona w naszej obecności jak najpewniej. Oczywiście, trzeba mieć świadomość, że oswojenie jaszczurki nie jest wcale takie proste i będzie wymagało od nas dużego zaangażowania. Czas w jakim uda się przekonać do siebie zwierzaka zależy w dużej mierze od jego temperamentu oraz uporu właściciela.

Gdy kupimy już jaszczurkę, należy dać jej trochę czasu, aby zaaklimatyzowała się w nowym środowisku. Musi ona poznać swoje nowe miejsce zamieszkania i poczuć się w nim bezpiecznie. Najlepiej zostawić w tym czasie jaszczurkę w spokoju i nie próbować się do niej zbliżać. Można nawet zasłonić szybę ciemnym materiałem, aby czuła się jak najpewniej. Czynności wykonywane w terrarium należy ograniczyć do minimum – podawanie wody, pokarmu, czy sprzątanie odchodów. Żywy pokarm najlepiej jest podać jaszczurce po ok. 3 dniach od momentu jej kupna. Kolejnym etapem jest przyzwyczajenie gada do obecności właściciela. W tym celu dobrze jest umieścić terrarium w miejscu, z którego jaszczurka będzie mogła często obserwować opiekuna. Do tego etapu można przejść, jeżeli jaszczurka na nasz widok nie zaczyna uciekać. Jeżeli ucieka, należy odczekać. Jeżeli jaszczurka nie ucieka, można powoli zacząć przyzwyczajać ją do swojego zapachu. W tym celu należy kilka razy dziennie wkładać ręce do terrarium. Nie należy jednak wykonywać wtedy gwałtownych ruchów. Może okazać się, że jaszczurka od razu nas polubi i zacznie wdrapywać się na naszą dłoń. Nie należy jednak od razu wyciągać jej z terrarium. Dobrze jest odczekać do momentu, aż jaszczurka będzie często wychodziła na naszą dłoń. Będzie to oznaka, że jest do nas przyzwyczajona.

LEAVE A REPLY