Problem z mszycą – jak go zwalczyć?

0
Problem z mszycą – jak go zwalczyć?

Mszyce są jednym z najgroźniejszych szkodników, które mogą zniszczyć nasze rośliny ogrodowe, jak i te, które znajdują się w domu. Warto poznać sposoby, dzięki którym można będzie pozbyć się ich raz na zawsze.

Mszyce są niewielkimi owadami mającymi od 2 do 5 mm długości. Mają długie nóżki. W zależności od odmiany, występują formy latające i bezskrzydłowe. Owady mogą być koloru kremowego, zielonego, żółtego, pomarańczowego lub czarnego. Mają okrągławe lub wydłużone ciało. Mszyce zawsze występują w dużych gromadach. Nigdy w pojedynkę. Żerują zazwyczaj na młodych pędach i liściach. Z czasem są w stanie opanować całą roślinę. W krótkim czasie kilka mszyc może rozmnożyć się do licznej kolonii, z którą trudno będzie sobie poradzić.

Jakie rośliny „lubi” mszyca?

Mszyce mogą żerować na różnych roślinach. Można je zobaczyć na drzewach, krzewach, roślinach doniczkowych, bylinach, roślinach cebulowych, warzywach, jak i na roślinach jednorocznych. Są różne rodzaje mszyc. Najczęściej spotykana jest mszyca jabłoniowa, mszyca jabłoniowo-babkowa, mszyca buraczana, mszyca różano-szczecinowa, mszyca wejmutkowo-porzeczkowa, mszyca kapuścianka, mszyca pelargoniowa.

Jak rozpoznać mszycę?

Rośliny, na których żeruje mszyca są bardzo osłabione. Liście zaczynają się skręcać, a pędy deformują się. Mszyce oprócz uszkodzeń powodowanych na roślinach mogą także przenosić różne choroby wirusowe.

Jak zapobiegać mszycy?

Mszyce przedostają się na rośliny z chwastów i zarośli. Warto oglądać szczególnie rośliny na obrzeżach ogrodu. To właśnie one są najbardziej narażone na atak mszycy, choć nie ma tutaj reguły. Rośliny, na których znajduje się mszyca jak najszybciej należy opryskać dostępnymi w sklepie ogrodniczym preparatami. Jest ich całe mnóstwo, w zależności od rodzaju mszycy, z jaką mamy do czynienia. Na pewno zastosowanie środka w odpowiedniej ilości pozwoli zwalczyć problem z mszycą, który bywa uciążliwy i może powodować uszkodzenie rośliny. Dzięki temu, że zadbamy o roślinę odpowiednio, na pewno będzie można szybko pozbyć się niszczycielskiej mszycy, która tak negatywnie wpływa na roślinę.

LEAVE A REPLY