Czy warto stosować obornik w ogrodzie?

0
Czy warto stosować obornik w ogrodzie?

Obornik jest popularnym nawozem organicznym. Jednak w świeżej postaci jest dość kłopotliwy w stosowaniu ze względu na jego zapach i nieprzyjemną konsystencję. Można jednak wybrać granulowany, który ma podobne właściwości. Nie posiada natomiast nieprzyjemnego zapachu i jest łatwiejszy w stosowaniu.

Obornik jest zdecydowanie doskonałym nawozem organicznym. Idealnie polepsza glebę, na której chcemy zasadzić nowe rośliny. Będą się one bujnie rozwijały. Zawiera on mikro i makroelementy, a także mikroorganizmy, które pozytywnie wpłyną na rozwój rośliny. Obornik rozkłada się w wolno, równomiernie zaopatrując glebę w składniki pokarmowe. Pomaga odżywić glebę i zmienić jej strukturę. Poprawia przepuszczalność gleby. Gleba ma również większą zdolność do magazynowania wody po zastosowaniu obornika. Ponadto, stosowanie obornika łagodzi negatywne skutki przenawożenia nawozami sztucznymi, a także spowalnia zakwaszenie gleby.

Świeży obornik

Świeży obornik składa się z odchodów zwierząt gospodarskich, najczęściej krów, ale także koni, świń lub drobiu oraz ściółki ze słomy. Najpowszechniejszy i najłatwiej dostępny jest obornik krowi. Trzeba jednak pamiętać, że świeży obornik ma dużą zawartość azotu i nie jest wskazane jego nawożenie, gdy jest jeszcze bardzo świeży.

Suchy obornik

Suchy obornik jest prefabrykowany do postaci granulek, które są bardzo wygodne w stosowaniu. Procesy przetwórcze pozbawiają go amoniaku oraz jaj i larw owadów, nicieni i innych patogenów oraz nasion chwastów, ponadto pozbawiają go wody i co najważniejsze – nieprzyjemnego zapachu. Ponadto, taka forma obornika jest dużo bardziej skoncentrowana. Można go przechowywać nawet przez 3 lata, a więc odznacza się długą gwarancją przydatności do użycia.

Kiedy należy stosować obornik?

Świeży obornik przede wszystkim warto stosować jesienią. Granulowany można stosować zarówno jesienią, jak i na wiosnę. Nawóz należy rozrzucić równomiernie po całej powierzchni gleby. Następnie całość należy przekopać na głębokość 20 cm. Granulowany obornik można także stosować przez cały sezon pod rośliny.

LEAVE A REPLY