Woda w ogrodzie, czyli jaki system nawadniania wybrać?

0
Woda w ogrodzie, czyli jaki system nawadniania wybrać?

Posiadanie przed domem lub w samym ogrodzie automatycznego systemu nawadniania, to ogromny komfort w podlewaniu i dbaniu o przydomową roślinność. Bez względu na posiadaną powierzchnię działki możliwe jest zainstalowanie systemu nawadniania praktycznie w każdych warunkach. Tradycyjne metody, takie jak konewki, węże ogrodowe odchodzą w niepamięć. W następnej kolejności podobny los czeka popularne zraszacze przenośne, które z nawadnianiem automatycznym wypadają blado, gdyż co jakiś czas trzeba je samemu przestawić.

System niewymagający obsługi

Może pracować nocą i umożliwia racjonalizowanie zużycia wody. Poza tym dobranie właściwych porcji wody do panujących warunków i poszczególnych roślin, to rozwiązanie, które wykona dla nas wiele czynności w sposób automatyczny. Jaki system nawadniania wybrać? W przypadku dużego ogrodu warto zainwestować w sterownik montowany w budynku, który wykona wyspecjalizowana w tej kwestii firma. Poprzez panel zarządzający wysyłany jest sygnał do elektrozaworów, które umiejscowione są w specjalnej skrzynce zakopanej w ogrodzie. W ten sposób działające systemy nawadniania trawnika w odpowiednim czasie otworzą lub zamkną dopływ wody w danej części działki.

Własne instalacje i wybór miejsca poboru wody

Z kolei mechanizmy tego rodzaju do samodzielnego montażu ze sterownikiem znajdującym się bezpośrednio na zaworze mają ograniczenie tylko do jednej lub dwóch sekcji. Instalację można uzupełnić czujnikami deszczu, wilgotności podłoża, co zabezpieczy nas przed ewentualną pracą podczas opadów atmosferycznych. Istotna w tym wszystkim jest najbardziej kwestia podłączeniem systemu do ujęcia wody. Może być to kran lub studnia z pompą. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie centralnej części ogrodu. Dystans od dostępu do wody powinien być możliwie jak najmniejszy. Dzięki temu straty ciśnienia będą niższe. Od poziomu ciśnienia statycznego oraz wydajności zależy możliwość pracy kilku zraszaczy w tym samym czasie.

Tajniki nawadniania trawników i ogrodów

Systemy nawadniania trawnika i ogrodów powinna obficie podlewać roślinność raz na kilka dni. Częste nawadnianie mija się z celem, podobnie jak zużycie niewielkiej ilości wody, która jest w stanie bardzo szybko wyparować. Zalecane dawki cieczy warto dystrybuować w wolnym tempie, tak aby dostatecznie wsiąknęła i dotarła do korzeni. Systemy automatyczne sprawiają to, że nie zabraknie nam cierpliwości ani też wiedzy przy panujących warunkach atmosferycznych czy trwającej porze roku.