Szpaki to ptaki, które zna z pewnością wielu właścicieli ogrodów i sadów. Nierzadko kojarzą nam się one jednak nie z ich wyjątkowym charakterem, a stratami w zbiorach. Powód jest prosty – ptaki te lubią smak uprawianych przez nas owoców, a ponieważ są one zwierzętami terytorialnymi i bardzo mądrymi, przegonienie ich z naszej posesji jest bardzo trudne. Co więcej, szpaka nie można tak po prostu odstrzelić – oprócz kwestii etycznych, musimy bowiem pamiętać, że gatunek ten jest objęty ochroną na terenie naszego kraju. Na szczęście, istnieje wiele skutecznych metod, dzięki którym bez problemu przepędzimy uparte ptactwo. Przykładem jest tu chociażby siatka przeciw ptakom czy też straszaki wizualne. Oto, co powinniśmy wiedzieć na ten temat.
Ochrona terenu za pomocą siatek
Jednym z najprostszych sposobów na zniechęcenie szpaków do przebywania w naszym ogrodzie jest użycie specjalistycznej siatki przeciw ptakom. Wiele osób często próbuje tu wykorzystywać siatki własnej roboty, wykonane ze starych obrusów i prześcieradeł. Nie jest to jednak szczególnie udana metoda. Prowizoryczne siatki często posiadają bowiem zbyt duże otwory, aby móc chronić owoce przed ptasimi dziobami. Z tego też powodu, zaleca się stosowanie siatek, dostępnych w specjalistycznych sklepach. Są one bowiem wytrzymałe, bezpieczne dla ptaków oraz wszechstronne. Dzięki temu, możliwe jest zabezpieczenie nimi nie tylko drzew, ale też miejsc, w których ptaki lubią nagminnie przesiadywać, hałasując i brudząc.
Nie bójmy się eksperymentów
Ponieważ szpaki są zwierzętami bardzo mądrymi i upartymi, musimy przygotować się na fakt, że sama siatka przeciw ptakom często nie wystarczy. Na szczęście, renomowani dystrybutorzy straszaków, tacy jak chociażby polski MediaSklep24, oferują nam szeroki wybór zróżnicowanych rozwiązań. Sztuczne ptaki drapieżne, straszaki dźwiękowe, kolce czy też preparaty odstraszające należą do opcji, których użycie powinniśmy wziąć pod uwagę. Czasem zdarza się bowiem, że szpaki są niezwykle uparte, zaś kompletne zażegnanie problemu wymagać od nas będzie częstej wymiany środków, aby uniemożliwić ptakom przyzwyczajenie się do naszych metod. Nie jest to jednak problem niemożliwy do zażegnania – nawet najbardziej uparci intruzi poddadzą się z czasem, zaś my będziemy w stanie znów cieszyć się pełnią naszych zbiorów.