Nawożenie roślin – jak uniknąć błędów?

0
Nawożenie roślin – jak uniknąć błędów?

Podstawową czynnością w każdym ogrodzie jest nawożenie roślin. Ważne jest, aby ten zabieg wykonywać właściwie. Popełniony błąd może spowodować uszkodzenie rośliny.

Podstawowym błędem popełnianym przez początkujących ogrodników jest nawożenie roślin nawozami sztucznymi na wyczucie, a nie zgodnie z zaleceniami producenta. Może się to źle skończyć. Użycie zbyt duże lub zbyt małej dawki nawozu może być szkodliwe dla nawożonej rośliny. Rośliny będą cierpiały albo z nadmiaru albo niedoboru określonych substancji. Istotne jest również to, aby pamiętać, że roślin nie należy wozić jedynie sztucznym nawozem. Może to być szkodliwe. Mieszanki nawozów mineralnych nie zawierają w swoim składzie materii organicznej i mikroorganizmów glebowych, dlatego nie wpływają na poprawę struktury i właściwości gleby w takim stopniu, jak nawozy organiczne.

Nawożenie roślin azotem

Bardzo często podczas nawożenia roślin azotem pojawiają się pewne błędy. Ten ważny pierwiastek jest odpowiedzialny min. za szybki wzrost i rozwój masy zielonej, dlatego podany zbyt późno może opóźnić wzrost rośliny i spowodować, że nie będzie się ona w stanie do końca rozwinąć. Być może przegapi swój okres kwitnienia i nie będzie można obserwować jej piękna. Byłoby szkoda, dlatego należy na nawożenie nawozem z azotu uważać.

Nie używaj przeterminowanych nawozów

Nigdy nie należy stosować przeterminowanych nawozów, które są szkodliwe. Zawsze należy stosować tylko te substancje, co do których mamy przekonanie, że ich termin ważności jest właściwy. Dzięki temu na pewno nie zaszkodzimy roślinie. W końcu nawóz ma być wsparciem dla drzew i kwiatów. W żadnym aspekcie nie powinien im zaszkodzić. Należy o tym pamiętać i świadomie stosować nawozy. Dzięki temu na pewno bardzo dobrze na tym wyjdziemy.

Przeterminowane nawozy należy od razu wyrzucić, aby nie pomylić się przy braniu opakowania. Dzięki temu będziemy mogli pewność, że na pewno nie wsypiemy pod roślinę nawozu, który powinien znaleźć się w koszu. Na pewno odpowiednio dobrze wtedy na tym wyjdziemy. Nie ma takiej opcji, aby mogło być inaczej.