Kocie tajemnice, czyli co wiemy o naturze naszych puszystych przyjaciół?

0
Kocie tajemnice, czyli co wiemy o naturze naszych puszystych przyjaciół?

Kiedy zastanowimy się od kiedy koty istnieją w naszym życiu, możemy się zdziwić. Okazuje się bowiem, że pierwsi towarzysze pojawili się obok człowiek już 10 tysięcy lat temu.

Dlaczego koty pojawiły się w życiu człowieka?

Jak można się spodziewać, już wiele lat temu, człowiek szukał sprzymierzeńców, którzy wspomogą go w trudach życia na ziemi. Nic zatem dziwnego, że w jego życiu pojawił się kot. Ludzie prehistoryczni przygarnęli te zwierzęta do swojego gospodarstwa, bowiem zauważyli, że te potrafią skutecznie tępić niechciane gryzonie. Ale tak naprawdę nie był to jedyny powód. Naukowcy sprzeczają się co do tej kwestii, jednak powszechnie uznaje się, że kociaki, szczególnie malutkie, podobały się dzieciom, które chciały się z nimi bawić. Tak więc koty zaczęto oswajać, przez co już kilkanaście tysięcy lat temu stały się najlepszym przyjacielem człowieka.

Udomowienie kota – ciekawostki

Uczeni do tej pory nie potrafią rozstrzygnąć kwestii udomowienia kota. Okazuje się bowiem, że przeprowadzone kilka lat temu badania genetyczne kotów podpowiadają, że obecnie żyjące czworonogi pochodzą od kota nubijskiego. Wychodzi zatem na to, że wszystkie koty udomowione zostały na Bliskim Wschodzie i stamtąd rozeszły się po pozostałych częściach świata.

Niestety badania nie są wiarygodne, bowiem próbę przeprowadzono jedynie na próbie 1000 zwierząt. Na świecie zaś żyje ponad 600 milionów domowych i dzikich kotów, zatem nie można mówić o pełnym sukcesie przedstawionych stwierdzeń.

LEAVE A REPLY