Mamo, swędzi!

0
Mamo, swędzi!

Ten okrzyk zna każda mama. Powodem tego rozpaczliwego wezwania jest zazwyczaj wysypka swędząca, która nie daje spokoju i powoduje ciągłe drapanie. Ba, nie tylko dzieci z trudem znoszą swędzenie. Dorośli również nie są w stanie opanować odruchowego drapania przy swędzeniu. Skąd się bierze i jak jej zaradzić? To podstawowe pytania.

 

Wysypka swędząca – przyczyny

Przyczyn tego stanu zapalnego skóry może być bardzo wiele. Najczęstszą przyczyną jest reakcja alergiczna. Może ona wywoływać różne objawy. Najczęstsze z nich to: pokrzywka, wysypka swędząca lub obrzęk. Skąd się bierze? Co może być alergenem? Wbrew pozorom, praktycznie wszystko, np.: jedzenie, składnik napoju, proszek do prania, kosmetyki, kurz, sierść zwierząt domowych, zapach farby, a nawet nadmierny kontakt ze słońcem. Trudno ustalić przyczynę bez odpowiednich testów. Warto więc zawczasu udać się do alergologa i przeprowadzić specjalistyczne testy, dzięki którym w razie potrzeby zostaną zastosowane już odpowiednio celowane leki.

Co jednak zrobić, gdy nie znamy przyczyny wysypki, a ona już wystąpiła? Co robić, by jak najszybciej złagodzić jej przebieg? Pozostają wówczas leki, które powstrzymają rozwój, znieczulą i złagodzą świąd.

 

Co na wysypkę?

Najważniejszym krokiem w leczeniu wysypki jest zastosowanie preparatu, który zahamuje swędzenie. To bowiem najbardziej dokuczliwy objaw, prowadzący do drapania i powodowania ran. Skóra objęta stanem zapalnym jest zaś bardzo wrażliwa i podatna na każde zakażenie. Dlatego rozdrapana wysypka swędząca może wywoływać później trudno gojące się rany. To jest zaś już znacznie poważniejszą sprawą.

W tym wypadku należy działać szybko. Ważne są tu maści, kremy oraz preparaty, które przede wszyscy kim zahamują swędzenie, miejscowo znieczulą i złagodzą dotkliwe objawy. Skuteczne są tu leki, które mają w swoim składzie lewomentol łagodzący swędzenie, przeciwbakteryjny i ściągający tlenek cynku  oraz znieczulającą benzokainę. Te składniki znajdują się min. w preparacie z powodzeniem stosowanym od 25 lat.