Niebezpieczne zwierzęta, czyli które?

0
Niebezpieczne zwierzęta, czyli które?

Zwierzęta mogą być prawdziwym zagrożeniem dla ludzi. Niektóre gatunki oczywiście atakują się również nawzajem lub polubią na inne zwierzęta. Jakie to gatunki?

Dziobak – jadowity ssak

Dziobak posiada jad, który może być niebezpieczny dla człowieka. Produkowany jest przez gruczoły, które znajdują się w jego nogach, a więc w dość nietypowym miejscu. Jad ten nie jest w stanie zabić człowieka, jednak wywołuje bardzo silny ból, czasem po prostu nie do wytrzymania. Ból ten nie zmniejsza się nawet po podaniu morfiny, co jest zagadką, której nie udało się jeszcze rozwiązać naukowcom. Biolodzy uważają, że morfina nie działa, ponieważ jad wpływa na receptory bólu znajdujące się w mózgu człowieka. Czasami ból ten nie znika cał­ko­wi­cie i utrzy­mu­je się mie­sią­ca­mi. Dlatego też lepiej daleko trzymać się od dziobaka.

Paraponera clavata zwane są bullet ant – dlaczego?

Odpowiedź jest prosta – ich ukąszenie boli tak, jak postrzelenie kulą z pistoletu. Mrówki te mieszkają w Ameryce Południowej. Są nazywane mrówkami 24-godzinnymi. Źródłem nazwy są trwające około doby fale obez­wład­nia­ją­ce­go bólu to­wa­rzy­szą­ce­go ugry­zie­niu, wy­wo­ły­wa­ne­go przez neu­ro­tok­sy­nę zawartą w jadzie mrówki. Przyjęto, że ugryzienie tej mrówki jest najbardziej bolesne.

Ryba oddychająca powietrzem atmosferycznym

Węgorz elektryczny jest w stanie oddychać powietrzem atmosferycznym. Żyją w błot­ni­stych wodach mokradeł basenu Orinoko. Są świetnie przystosowane to życia w tak ubogim w tlen środowisku. Są w stanie oddychać powietrzem atmosferycznym, dzięki specjalnemu organowi, który znajduje się w ich jamie ustnej. Mniej więcej raz na 10 minut wynurzają się. Dzięki temu mogą uzupełnić ilość tlenu potrzebną do przeżycia.

Hipopotamy – mordercy z Afryki

Hipopotamy stanowią bardzo duże zagrożenie dla ludzi żyjących i podróżujących po Afryce. Zabijają one bardzo dużo ludzi. Atakują one ludzi z zaskoczenia i zupełnie niespodziewanie. Są w stanie zabić każdego, kto wejdzie na ich teren. Dla wielu afrykańskich ludów to właśnie hipopotami są symbolem siły i waleczności.

LEAVE A REPLY