Co warto wiedzieć o koniach?

0
Co warto wiedzieć o koniach?

Konie to jeden z najbardziej fascynujących zwierząt, jakie stąpają po ziemi. Są wykorzystywane do różnych celów. Niegdyś pracowały ciężko w polu, teraz są przede wszystkim wykorzystywane do zaprzęgów konnych, jak i na wyścigach, które są popularne na całym świecie.

Największa rasa koni – Shire

Największa rasą koni jest Shire. Jest to angielska rasa, a konie te są najcięższe ze wszystkich ras występujących na całym świecie. Tej rasy był naj­więk­szy w historii koń Mamut, mierzący 218 cm w kłębie i ważący półtorej tony. Rasa ta powstała wskutek działań średniowiecznych hodowców. Gdy pojawiła się broń palna, ciężkie konie poszły w odstawkę. Bardziej preferowane były lekkie rasy konie, które były po prostu szybsze. Shire z konia bojowego stał się po prostu koniem roboczym.

Najwolniejszy chłód konia

Stęp jest najwolniejszym chodem konia. Zwierzę to porusza się wtedy z prędkością zaledwie 6 km na godzinę. Porównując, kłus jest to 14 km na godzinę, galopu 18 km, a cwału nawet do 30 km. Oczywiście są to wartości uśrednione, ponieważ konie wyścigowe poruszają się znacznie szybciej.

Irlandzki kuc chodzi najlepiej

Tolt to rodzaj chodu, który polega na gwałtownym przyspieszeniu i możliwości osiągnięcia dużej prędkości. Jest on bardzo przyjazny dla jeźdźca, ponieważ zawsze jedna konia znajduje się na ziemi co zwiększa bezpieczeństwo jazdy konnej. Wzór kroków to: lewa tylna, lewa przed­nia, prawa tylna, prawa przed­nia. Prędkość tölta rozciąga się od typowego szyb­kie­go spaceru do pręd­ko­ści nor­mal­ne­go galopu.

Rasa konia – Karej

Karej to koń rasy arabskiej w kolorze gniadym. Większość tych koni ma problem z utrzymaniem gniadego koloru, ponieważ ich sierść blaknie na słońcu.

Rasa koni – Overo

Overo to koń rasy dereszowatej w kolorze gniadym. Pojawiają się na nim białe, postrzępione plamy. Koń prezentuje się bardzo ciekawie właśnie dzięki posiadaniu tych plam białych plam. Od razu przyciąga uwagę swoim nietypowym wyglądem. Warto więc również tą rasą koni się zainteresować. Na pewno konie te są warte uwagi.